Procházíte kolem jakýchsi stánků oddělených mezi sebou s neuvěřitelným množstvím zboží různého charakteru, včetně ovoce a zeleniny. A pak to vypuklo. Všude kolem nás začaly rejdit kozy a ovce, všude spousta křiku a smlouvání, vydržely jsme to přesně hodinu. Pak jsem si každá zobla prášek na migrénu a tím jsme opustily ten neuvěřitelný svět prodávajících a kupujících a skoro úprkem pádily do civilizovaného "klidu" a jak jinak než hned na dobrou kávu.
Po náležitém občerstvení a odpočinku jsme odjely do města Bahla, o kterém se povídá, že je začarované. Inu zvědavost byla na místě. Nemluvě o napětí, to z nás přímo čišelo. Podle pověsti se zlý duch převtělí do podoby zvířete a kdo na něj pohlédne, stane se jeho otrokem. Ovšem musím konstatovat, že naše osoby asi nebyly pro onoho "démona" dostatečně vhodným objektem. Možná nás jeho duch obletoval, ale taky asi vytušil, že ani z jedné z nás by nebyla vhodná otrokyně a tak se zaměřil na někoho jiného. Ovšem zajímavé to bylo. Už jsme se k tomuto tématu nevracely a nijak stávající situaci nerozebíraly, snad z pověrčivosti, abychom onoho "ducha" nějak nepodráždily. Je zajímavé, že když požádáte Ománce, aby vám něco na toto téma povyprávěl, zarytě mlčí a při nejbližší příležitosti začne mluvit o něčem jiném.
Pevnost Bahla se nachází ve stejnojmenném městě Bahla v Ománu. Je to významná kulturní památka, zařazená na seznam světového dědictví UNESCO z 11. zasedání v r. 1987 v Paříži. Navíc v letech 1988 - 2004 byla tato pevnost zařazená i na seznam světového dědictví ohrožených památek.
Tato pevnost byla postavena během 13. a 14. století, (nazývaná též Hisn Tamah) a leží na západním okraji al Hadžanu, jihozápadně od Maskatu. V roce 1406, za vlády imáma Machzuma ibn al-Fallaha se stalo město Bahla hlavním městem a centrem moci dynastie Nabhániů. V r. 1610 byla dobyta a následně zbořena.
Hliněná hradba pevnosti dosahuje délky 10 km. Zdi jsou zdobené ornamenty a na kraji stojí dvě mešity, obě poměrně poškozené. V zimních měsících Hadžar sužovaly těžké lijavce a tak si pevnost vynucovala pravidelné opravy, které skončily až v 19. století.
Žádné komentáře:
Okomentovat